„Orkiestra Dni Naszych” to 21 lat (dane na 2012 rok) wspólnych podróży koncertowych po Polsce i Europie (Niemcy, Szwecja).

To ponad 1600 koncertów dla dorosłych i ok. 900 koncertów dla dzieci, które są ważną częścią naszej widowni. To 17 płyt, z których najnowsza ma tytuł „Piosenki na cztery pory roku”.

Mieliśmy zaszczyt grać na najważniejszych polskich scenach: Sali Kongresowej PKiN, kilkukrotnie na Przystanku Woodstock, Miss Word, koncertach sylwestrowych na rynkach Krakowa (2000 rok), Warszawy (1999 rok) i wielu innych.

Nasze koncerty pokazywały w całości lub we fragmentach wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne. Grupa współpracuje także z Jurkiem Owsiakiem. Uczestniczyła w jego programach telewizyjnych „Kręcioła” (TVP 2). „Orkiestra Dni Naszych” zaznacza także swoją obecność w kinowym filmie Jurka Owsiaka pt. „Najgłośniejszy Film Polski” o Przystanku Woodstock, dostępnym na DVD.

Zespół w swojej autorskiej twórczości łączy elementy folkloru podlaskiego, kaszubskiego, podhalańskiego, irlandzkiego, szanty a także elementy muzyki klasycznej oraz ekspresje ostrego rocka. Najkrótszym określeniem naszego stylu niech będzie jednak „folk&roll”.

Inni o zespole:

„Brzmienie na granicy techno, ostrego rocka i muzyki symfonicznej. Czterech muzyków (plus vokal), a wrażenie prawdziwej orkiestry. Do tego energia – tornada pustoszącego wszystko na swojej drodze. Skrzypcowe wariacje nie gorsze od Nigela Kennedy’ego, transowy bas jak u Laswella, gitara przechodząca od łagodnej ballady po metalowe furie. Na żywca zespół zmienia się w sceniczne bestie. Tak naprawdę Orkiestra, oprócz tego, że już od dawna jest klasykiem w swoim gatunku, wykreowała nowy styl w polskiej muzyce, jest zespołem wiarygodnym, nie napędzanym sezonową modą. Nie wyskoczyli wczoraj sroce spod ogona, tylko przecierają koncertowe szlaki od 20 lat (dane na 2011 rok – przyp. red.). Bez wazeliny i zbędnego podlizu – ODN to w tej chwili jeden z najciekawszych zespołów koncertowych pośród ekip tzw. sceny folkowej.”

Maciej Szajkowski („Gadki z Chatki”, „Kapela ze Wsi Warszawa”)

Oprócz koncertów dla dorosłych, Orkiestra Dni Naszych uwielbia grać dla dzieci. Od wielu już lat podróżujemy po Polsce z naszymi specjalnymi koncertami dla dzieci, po to by spotkać się z Wami osobiście, razem pośpiewać, pokrzyczeć, przybić „piątkę”. Czasem są to koncerty w bardzo małych miejscowościach, a czasem na dużych scenach, na rynkach wielkich miast. Wszędzie dzieci chcą tak samo śmiać się i bawić.
Przez lata stworzyliśmy wiele autorskich spektakli muzycznych opowiadających o przygodach sympatycznego Kubusia, podróżującego po świecie ze swoimi przyjaciółmi. Każdy spektakl to konkretna opowieść z pouczającym i często zaskakującym zakończeniem.

Nasze koncerty dla dzieci młodszych to nie tylko zabawa, ale szeroka profilaktyka zgodna z Narodowym Planem Działań na Rzecz Dzieci 2004-2012 (zdrowy tryb życia i zwiększanie jakości edukacji poprzez poznawanie świata).

Aktualnie grane spektakle muzyczne dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat:

1. „Jak Kubuś został szeryfem”

Historia z Dzikiego Zachodu z wyraźnym podtekstem wychowawczym. Zostać Szeryfem to wielkie wyzwanie i odpowiedzialność. Główny bohater – Kubuś przechodzi szereg prób i zadań, aby w końcu przypiąć sobie gwiazdę szeryfa. Musi wykazać się męstwem, wiedzą matematyczną, znajomością innych kultur, wreszcie musi sprawdzić się jako przyjaciel… Piosenki z płyty „Włóczykije”.

2. „Podróż dookoła świata”

Egzotyczna wyprawa przez lądy i morza. Odwiedzamy Himalaje (Yeti), Afrykę, poznajemy budowę statku oraz dowiadujemy się, że nauka języków obcych w dzisiejszym świecie to konieczność. Różnorodność świata z piosenkami pochodzącymi z naszej płyty „Włóczykije”.

3. „ Cztery pory roku „

Spektakl dwuczęściowy

Część pierwsza: „Wiosna – lato”

Część druga: „Jesień – zima ”

Podróż z kalendarzem w ręku. Wszyscy jesteśmy częścią przyrody – kładącej się do snu jesienią, uśpionej zimą, budzącej się wiosną i rozkwitającej latem. Zatoczymy pełne koło życia w świecie ludzi, zwierząt i roślin. To także piosenki i konkursy o najważniejszych świętach w ciągu roku (Boże Narodzenie, Dzień Babci i Dziadka, Wielkanoc, Dzień Matki), ale także o feriach zimowych i ukochanych wakacjach. Dobór repertuaru zawsze adekwatny od pory roku. Jest już CD z piosenkami. Patrz powyżej.

4. „Odkrywamy Unię Europejską”

Ważna i zawsze na czasie tematyka społeczno-polityczna, podana z dystansem, humorem i dużym zrozumieniem. Rzecz o Europie i przyjaźni między państwami i narodami. Podróż muzyczna przez kraje Unii Europejskiej, opowieści, piosenki, konkursy o zwyczajach i tradycjach w niektórych regionach Europy. Mottem jest cytat z jednej z piosenek:

„ Europa to rodzina

– wie to każdy malec

Lepiej dużą mieć rodzinę,

Niż być sam jak palec…”

5. „Polska – czyli cudze chwalicie, swego nie znacie”

To, że Polska jest najpiękniejszym krajem na świecie – wiemy wszyscy. Podczas podróży od gór aż do morza odpowiemy sobie na pytanie: dlaczego tak jest? Piosenki o krainach geograficznych Polski, regionalnych potrawach przyśpiewkach. Odrobina patriotyzmu na luzie i ze smakiem.

6. „Eko Kubuś, czyli po co nam przyroda?”

To niezwykle ważny i zawsze aktualny temat o ekologii, zdrowiu, sporcie, utylizacji odpadów, zagrożeniach przyrody. Sprawy trudne dla przedszkolaków i dzieci z młodszych klas, ale podane w taki sposób, że żaden maluch nie będzie miał problemu ze zrozumieniem. Podczas koncertu wszyscy jesteśmy drużyną do ratowania przyrody i mamy do wykonania zadania specjalne…

Koncerty grane w latach ubiegłych:

„Nie wszystko złoto co się świeci”

Szukamy skarbów na pirackiej wyprawie przez morza! Tylko czy złoto i diamenty są najważniejsze w życiu? O poważnych życiowych wyborach z uśmiechem i morałem.

„ Jak zostać żeglarzem?„

Czyli szanty dla dzieci o morzach, piratach, statkach i sztormach. Pełna przygód, piosenek i konkursów opowieść o tym, jak zostać wilkiem morskim.

,,Mix przebojów”

Nasze najlepsze piosenki z 3 płyt dla dzieci połączone luźnym scenariuszem.

Czas trwania wszystkich przedstawień to ok. 45 minut. Podczas koncertu prezentujemy wyłącznie muzykę i śpiew na żywo bez jakichkolwiek playbacków. W czasie przedstawienia nie używamy perkusji (zbyt hałaśliwy instrument dla młodszych dzieci) a jedynie dwóch gitar akustycznych, harmonijki ustnej, ukulele, flażoletu i oczywiście naszych trzech głosów.

Przekaz podany językiem komunikatywnym, adekwatnym do wieku odbiorców. Podstawa koncertów to nieustająca interakcja z dziećmi, które non stop biorą żywy udział w śpiewaniu, konkursach i dialogach z artystami. Jest to edukacja przez uśmiech, humor i zabawę, pozbawiona nudy i sztampy. Pomysłodawcą i twórcą scenariuszy oraz wszystkich piosenek jest Jerzy Kobyliński. Nasze wieloletnie doświadczenie w pracy estradowej z dziećmi gwarantuje profesjonalny poziom wykonawczy i edukacyjny.

Koncerty dla dzieci grane są zazwyczaj w 3 – osobowym składzie (duże koncerty plenerowe gramy w pełnym składzie).

Komentarze

2 komentarz na “Orkiestra Dni Naszych – koncerty”

Zostaw komentarz